Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʼyicha prorektori, Oʼzbekistondagi Jan Monne Yevropa tadqiqotlari boʼyicha ilgʼor xalqaro tajriba Markazining loyiha rahbari Gulnoza Ismailova Portugaliyada boʼlib oʼtgan Yevroosiyo siyosatchilari va jamiyat mavzusidagi 8 yillik konferentsiyada (8th Annual Conference on Eurasian Politics & Society) qatnashdi. Unda dunyoning 50 dan ortiq davlatidan ekspertlar xalqaro munosabatlar, energetik xavfsizlik, siyosiy qarashlar, mintaqaviy ziddiyatlar va ularga yechim, ijtimoiy jarayonlar kabi mavzularda chiqishlari bilan ishtirok etishdi.
Konferentsiya davomida olimlar, amaliyotchi mutaxassislar Yevroosiyo tadqiqotlari boʼyicha yangi yoʼnalishlarni muhokama qilish boʼyicha fikr almashishdi.
Gulnoza Ismalovaning “Siyosatda ayollar rolini kuchaytirish demokratik islohotlar omili” (Strengthening the Role of Women in Politics as a Factor in Democratic Transformations) mavzusidagi maʼruzasida jamiyatda ayollar oʼrnini mustahkamlash, bu boʼyicha Oʼzbekistonda olib borilayotgan ishlar, yoʼnalishdagi yutuq va muammolar tahlil qilindi.
Yangi Oʼzbekistonda olib borilayotgan davlat siyosatining asosiy yoʼnalishlaridan biri jamiyatda va davlat boshqaruvida ayollarning faolligini, huquq va qiziqishlarini taʼminlashdan iborat. Boʼ boʼyicha huquqiy, ijtimoiy, iqtisodiy sohalardan oʼzgarishlar izchil olib borilmoqda.
Shu bilan birga boshqaruvda ayollar sonini oshirish, ularning faollinini taʼminlash, boshqaruvda haqiqiy huquqiy maqomga ega boʼlishlari boʼyicha jamiyat oldida turgan bajarilishi kerak vazifalar ham bor. Bu boʼyicha anjuman qatnashchilarining fikr va tavsiyalari tinglandi.

Vice-Rector for Science and Innovation of the University of the World Economy and Diplomacy, Project Head of The Tashkent Jean Monnet Centre of Excellence for European Studies Gulnoza Ismailova participated in the 8th Annual Conference on Eurasian Politics & Society, which was held in Portugal. Experts from more than 50 countries of the world joined with their speeches on topics such as international relations, energy security, political views, regional conflicts and solutions to them as well social processes.
The conference series has kept bringing together a range of academics and practitioners to discuss new directions of research and discovery on Eurasian Studies.
Gulnoza Ismalova’s report on the topic “Strengthening the Role of Women in Politics as a Factor in Democratic Transformations” analyzed the strengthening of women’s position in society, the work carried out in Uzbekistan, the successes and problems of the direction.
One of the priorities of the state policy of the new Uzbekistan is the achievement of gender equality, ensuring the rights, freedoms and legitimate interests of women, strengthening their role in public and state life. Changes in the legal, social and economic spheres are being consistently carried out.
At the same time, there are tasks that must be fulfilled before the society in order to increase the number of women in management, to ensure their activity, to have a real legal status in management. The opinions and recommendations of the participants of the conference on this were listened to.