2023-yil 6-dekabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “O‘zbekistondan Yevropa Ittifoqi bozoriga eksport qilish: muammolar, imkoniyatlar va istiqbollar” mavzusidagi respublika ilmiy-amaliy konferensiyasi bo‘lib o‘tadi
By 07/11/2023November 9th, 2023No Comments
2023-yil 6-dekabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “O‘zbekistondan Yevropa Ittifoqi bozoriga eksport qilish: muammolar, imkoniyatlar va istiqbollar” mavzusidagi respublika ilmiy-amaliy konferensiyasi bo‘lib o‘tadi.
So‘nggi yillarda O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqining tashqi savdo aloqalari jadal rivojlanmoqda. 2021 yilda Yevropa Ittifoqi tomonidan 6200ta tovarlar pozitsiyalarini bojsiz eksport qilish imkonini beruvchi GSP+ imtiyozlar tizimi O‘zbekistonga taqdim qilindi. Natijada 2022 yilda 2021 yilga nisbatan O‘zbekistondan Yevropa Ittifoqiga eksport hajmi 77.1 foizga oshib 845 mln evroga etdi. O‘zbekistonda Evropa Ittifoqi bozoriga tovarlar va xizmatlar eksportini kengaytirish va diversifikatsiya qilishga keng imkoniyatlar mavjud. O‘zbekistonlik tadbirkorlar Yevropa Ittifoqiga exportini rivorlantirishi uchun Yevropa mamlakatlarida amal qiladigan sifat va havfsizlik standartlariga javob beradigan tovarlarni taklif qilishlari kerak. Bu esa Yevropa Ittifoqi bozoriga eksport qilish talablarini o‘rganish, eksportni kengaytirishga to‘siq qiluvchi omillarni aniqlash va mavjud muammolarni bartaraf etish bo‘yicha ilmiy asoslangan takliflarni ishlab chiqishni talab qiladi.
2022-yil iyul oyida Yevropa Ittifoqi va O‘zbekiston Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitim bo‘yicha muzokaralarni yakunladi. Bitim qamrab oluvchi masalalar qatorida savdoga tegishli masalalar, shu jumladan, bojxona ma’murchiligi, texnik jihatdan tartibga solish, sanitariya va fitosanitariya choralari, raqobat va davlat korxonalarining faoliyati, davlat xaridlari, nizolarni hal qilish va boshqa sohalar bilan bog‘liq qoidalar kelishib olindi. Ushbu kelishuv mahalliy ishlab chiqaruvchilar uchun Yevropa Ittifoqi mamlakatlari hamkorlari bilan savdo munosabatlarini yanada rivojlantirish uchun yangi imkoniyatlar ochadi. Shu borada O‘zbekistondagi eksport qiluvchi korxonalarni oldida turgan muhim vazifa mavjud imkoniyatlardan samarali foydalanish va eksport tarkibi hamda geografiyasini yanada diversifikatsiyalash hisoblanadi.
Mazkur konferensiyani o‘tkazishdan maqsad – O‘zbekistonning Yevropa Ittifoqi davlatlari bilan savdo-iqtisodiy aloqalarini kengaytirish bo‘yicha ilmiy va amaliy taklif va tavsiyalarni ishlab chiqish.
Konferensiya quyidagi yo‘nalishlarda o‘tkaziladi:
1-yo‘nalish. Globallashuv sharoitida O‘zbekiston eksporti raqobartbardoshligini oshirish muammolari.
2-yo‘nalish. Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik toʻgʻrisidagi bitim (EPCA) va Barqaror rivojlanish va samarali boshqaruv uchun maxsus ragʻbatlantiruvchi kelishuv (GSP+) doirasida O‘zbekiston va Evropa Ittifoqi o‘rtasidagi savdo aloqalarini rivojlantirish imkoniyatlari va istiqbollari.
3-yo‘nalish. Yevropa Ittifoqining O‘zbekistonga nisbatan import siyosatining zamonaviy vositalari. O‘zbekistonda ishlab chiqarilgan eksport tovarlarini Yevropa Ittifoqi standartlariga moslashtirishning tashkiliy-huquqiy jihatlari.
4-yo‘nalish. O‘zbekistondan Yevropa Ittifoqiga eksportni kengaytirish maqsadida transport-logistika tizimini rivojlantirish yo‘nalishlari.
5-yo‘nalish. Yevropa Ittifoqi davlatlari kompaniyalari bilan investitsion va texnologik hamkorlikni rivojlantirish imkoniyatlari.
Konferensiyaning ishchi tillari: o‘zbek, rus, ingliz tillari.
Konferensiya yakunlari bo‘yicha konferensiya materiallari to‘plami elektron varianti universitet saytiga joylashtiriladi.
To‘plamda e’lon qilish uchun maqola matnini tashcoe@mail.ru manziliga fayl nomida muallifning familiyasi va yo‘nalish ko‘rsatilgan holda (masalan, 2-Azizov.doc) yuborishingizni so‘raymiz.
Tezislarni topshirishning oxirgi muddati 2023-yil 30-noyabr.
MAQOLALARGA QO‘YILADIGAN TALABLAR:
• Matn hajmi — kamida 3 betdan 5 betgacha, A-4 hajmda, matn shakli Microsoft Word, yozuv shrifti – Times New Roman, harflar hajmi 14 kegl, satrlar oralig‘i 1,5 intervalda. Yuqoridan va pastdan 2 sm, chapdan 1,5 sm, o‘ngdan 1,5 sm;
• Yuqoridan bosh xarflar bilan maqola mavzusi yoziladi, bir intervaldan so‘ng muallifning familiyasi, ism-sharifi, ish joyi (oliy o‘quv yurti, ilmiy tadqiqot muassasasi) nomi va lavozimi, shuningdek bog‘lanish uchun telefon raqami yoziladi, bir intervaldan so‘ng matn keltiriladi;
• Tezisni tayyorlashda foydalanilgan adabiyotlar har bir sahifa ostida havola (snoska) tarzida beriladi;
• Barcha taqdim etilgan materiallar Antiplagiat dasturi yordamida sinovdan o‘tkaziladi.
• Yuqorida qayd etilgan talablarga javob bermaydigan ishlar rad etiladi.
Ma’lumot uchun: barcha qo‘shimcha savollarga https://t.me/conference_tashcoe telegram guruhiga murojaat qilgan holda javob olishingiz mumkin.
Manzil: Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti. Toshkent shahri, Mustaqillik shoh ko‘chasi, 54.

В 6 декабря 2023 года в Университете мировой экономики и дипломатии пройдет республиканская научно-практическая конференция на тему «Экспорт из Узбекистана на рынок Европейского союза: проблемы, возможности и перспективы». — Ташкентский центр передового опыта европейских исследований имени Жана Моне
В 6 декабря 2023 года в Университете мировой экономики и дипломатии пройдет республиканская научно-практическая конференция на тему «Экспорт из Узбекистана на рынок Европейского союза: проблемы, возможности и перспективы».
By 07/11/2023November 9th, 2023No Comments
В последние годы внешнеторговые связи между Узбекистаном и Европейским Союзом стремительно развиваются. В 2021 году Европейский Союз предоставил Узбекистану преференциальную систему GSP+, которая позволяет беспошлинно экспортировать 6200 наименований товаров на европейский рынок. В результате в 2022 году по сравнению с 2021 годом объем экспорта из Узбекистана в Европейский Союз увеличился на 77,1% и составил 845 миллионов евро. Узбекистан имеет широкие возможности для расширения и диверсификации экспорта товаров и услуг на рынок Европейского Союза. Для развития экспорта в Европейский Союз узбекские предприниматели должны поставлять товары, соответствующие стандартам качества и безопасности, действующим в европейских странах. Для этого необходимо изучить требования ввоза товаров на рынок Европейского союза, выявить факторы, препятствующие расширению экспорта, и разработать научно обоснованные предложения по устранению существующих проблем.
В июле 2022 года Европейский Союз и Узбекистан завершили переговоры по Соглашению о расширенном партнерстве и сотрудничестве. В рамках соглашения сторонами были согласованы вопросы, связанные с торговлей, включая таможенное администрирование, техническое регулирование, санитарные и фитосанитарные меры, конкуренцию и деятельность государственных предприятий, государственные закупки, разрешение споров и другие аспекты. Данное соглашение открывает новые возможности для отечественных производителей по дальнейшему развитию торговых отношений с партнерами из стран ЕС. В связи с этим важной задачей, стоящей перед предприятиями-экспортерами Узбекистана, является эффективное использование имеющихся возможностей с целью дальнейшей диверсификация структуры и географии экспорта.
Целью проведения данной конференции является выработка научно-практических предложений и рекомендаций по дальнейшему развитию торгово-экономических отношений между Узбекистаном и странами ЕС.
Конференция будет проходить по следующим направлениям:
Секция 1. Проблемы повышения конкурентоспособности экспорта Узбекистана в условиях глобализации.
Секция 2. Возможности и перспективы развития торговых отношений между Узбекистаном и Европейским Союзом в рамках Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве (EPCA) и Специального соглашения о стимулировании устойчивого развития и эффективного управления (GSP+).
Секция 3. Современные инструменты импортной политики ЕС в отношении Узбекистана. Организационно-правовые аспекты адаптации экспортных товаров, производимых в Узбекистане, к стандартам Европейского союза.
Секция 4. Направления развития транспортно-логистической системы с целью расширения экспорта из Узбекистана в Европейский Союз.
Секция 5. Возможности развития инвестиционного и технологического сотрудничества отечественных предприятий с компаниями стран ЕС.
Рабочие языки конференции: узбекский, русский, английский.
По итогам конференции электронная версия сборника материалов конференции будет размещена на сайте университета.
Для публикации в сборнике просим направить текст статьи на адрес tashcoe@mail.ru с указанием направления конференции и фамилии автора в названии файла (например, 2-Azizov.doc).
Крайний срок подачи статей – 30 ноябрь 2023 г.
ТРЕБОВАНИЯ К СТАТЯМ:
• Размер текста — не менее 3–5 страниц, формат текста Microsoft Word, шрифт письма — Times New Roman, размер букв 14 кегелей, межстрочный интервал 1,5 интервала. Отступ — 2 см сверху и снизу, 1,5 см слева, 1,5 см справа;
• Тема статьи пишется заглавными буквами сверху; через интервал пишется фамилия, имя, наименование и должность автора (высшее учебное заведение, НИИ), а также номер телефона; через интервал следует основной текст;
• Использованная литература дается в виде ссылки (сноски) под каждой страницей;
• Все представленные материалы проверяются с помощью программы «Антиплагиат».
• Работы, не соответствующие указанным выше требованиям, будут отклонены.
Для информации: ответы на все дополнительные вопросы Вы можете получить, обратившись в телеграм-группу https://t.me/conference_tashcoe