2022-yil 13-dekabr kuni Toshkent Jan Mone nomidagi Yevropa tadqiqotlari bo’yicha ilg’or tajriba markazi faoliyati doirasida “O‘zbekiston – Yevropa Ittifoqi munosabatlarining yangi davri: barqaror rivojlanishni ta’minlash uchun iqtisodiy, texnologik va ekologik hamkorlik” mavzusida xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Konferensiyada FERRMED tadqiqot maslahat kengashi a’zosi Pyer Borgolz, O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi birinchi kotibi Jasur Jo‘raboyev, UNICEFning O‘zbekistondagi ta’lim boshqarmasi boshlig‘i Alberto Byankoli, Yevropa-O‘zbekiston iqtisodiy hamkorlik assotsiatsiyasi (EUROUZ) bosh kotibi Oybek Shayxov, Latviya xalqaro munosabatlar instituti direktori vazifasini bajaruvchi doktor Karlis Bukovskis, barqaror biznes va moliya sohasida Erasmus ilg’or tajribalar markazi rahbari Lyudmila Murodova, JIDU fan va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori, yuridik fanlar doktori Gulnoza Ismailova, shuningdek, Xalqaro iqtisodiyot va menejment fakulteti professor-o‘qituvchilari, JIDU doktorantlari va talabalari ishtirok etishdi.
Konferensiyada O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasida savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish; Trans-Evroosiyo magistral temir yo’l transporti tarmog’ini kengaytirish imkoniyatlari; Yevropa davlatlarining (Shvetsiya, Germaniya) toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalarni jalb etish tajribasini Oʻzbekistonga joriy etish; O‘zbekistonda ta’lim sifatini oshirish uchun innovatsiyalar va texnologiyalarga sarmoya kiritish, raqamlashtirishni jadallashtirish, O’zbekistonda iqlim o’zgarishi oqibatlarini yengillashtirish uchun yashil iqtisodiyotga o’tish muhimligi ta’kidlandi. Shuningdek, O‘zbekistonda ishlab chiqarilayotgan mahsulotlarni Yevropa bozoriga olib chiqishda transport-logistika bilan bog‘liq muammolar aniqlanib, ularni hal etish choralari taklif etildi.
Konferensiya yakunida muhokama natijalari umumlashtirilib, Jan Mone nomidagi Yevropa tadqiqotlari bo’yicha ilg’or tajriba markazida olib borilayotgan iqtisodiy tadqiqotlar doirasida Yevropa institutlari va biznes hamjamiyati bilan hamkorlik qilishning istiqbolli yo‘nalishlari belgilab olindi.

An international conference “New era of the Uzbekistan-EU relationship: economic, technological and environmental cooperation for ensuring sustainable development” was held – Tashkent Jean Monnet Centre of Excellence for European studies
On December 13, 2022, within the framework of the activities of the Tashkent Jean Monnet Center of Excellence for European studies, an international conference “New era of the Uzbekistan-EU relationship: economic, technological and environmental cooperation for ensuring sustainable development” was held at UWED.
Member of Advisory Council FERRMED Study Pierre Borgoltz, First Secretary of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Jasur Jurabaev, Chief of Education at UNICEF Alberto Biancoli, Acting Director of Latvian Institute of International Affairs Kārlis Bukovskis, General Secretary of the European-Uzbek Association for Economic Cooperation (EUROUZ) Oybek Shaikhov, Head of the Erasmus Centre of Excellence in Sustainable Business and Finance Lyudmila Muradova, Vice-Rector for Science and Innovation of UWED, Head of TashCoE Gulnoza Ismailova, as well as the faculty of the International Economics and Management department, doctoral and bachelor students of UWED took part in the conference.
At the conference, the development of trade and economic cooperation between Uzbekistan and the EU; the possibility of expanding the Trans-Eurasian main railway transport network; implementation of the experience of European countries (Sweden, Germany) in attracting foreign direct investment in Uzbekistan; the importance of investing in innovation and technology, accelerating digitalization to improve the quality of education in Uzbekistan; building a green economy to mitigate the effects of climate change in Uzbekistan were discussed. In addition, the problems associated with the transportation of goods produced in Uzbekistan to the European market were identified, and measures were proposed to solve them.
At the end of the conference, the results of the discussion were summed up and promising areas of economic research cooperation of the Tashkent Jean Monnet Center of Excellence for European studies with European institutions and the business community were outlined.