2022-yil 13-dekabr kuni Toshkent Jan Mone nomidagi Yevropa tadqiqotlari bo’yicha ilg’or tajriba markazi faoliyati doirasida “O‘zbekiston – Yevropa Ittifoqi munosabatlarining yangi davri: barqaror rivojlanishni ta’minlash uchun iqtisodiy, texnologik va ekologik hamkorlik” mavzusida xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Konferensiyada FERRMED tadqiqot maslahat kengashi a’zosi Pyer Borgolz, O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi birinchi kotibi Jasur Jo‘raboyev, UNICEFning O‘zbekistondagi ta’lim boshqarmasi boshlig‘i Alberto Byankoli, Yevropa-O‘zbekiston iqtisodiy hamkorlik assotsiatsiyasi (EUROUZ) bosh kotibi Oybek Shayxov, Latviya xalqaro munosabatlar instituti direktori vazifasini bajaruvchi doktor Karlis Bukovskis, barqaror biznes va moliya sohasida Erasmus ilg’or tajribalar markazi rahbari Lyudmila Murodova, JIDU fan va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori, yuridik fanlar doktori Gulnoza Ismailova, shuningdek, Xalqaro iqtisodiyot va menejment fakulteti professor-o‘qituvchilari, JIDU doktorantlari va talabalari ishtirok etishdi.
Konferensiyada O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasida savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish; Trans-Evroosiyo magistral temir yo’l transporti tarmog’ini kengaytirish imkoniyatlari; Yevropa davlatlarining (Shvetsiya, Germaniya) toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalarni jalb etish tajribasini Oʻzbekistonga joriy etish; O‘zbekistonda ta’lim sifatini oshirish uchun innovatsiyalar va texnologiyalarga sarmoya kiritish, raqamlashtirishni jadallashtirish, O’zbekistonda iqlim o’zgarishi oqibatlarini yengillashtirish uchun yashil iqtisodiyotga o’tish muhimligi ta’kidlandi. Shuningdek, O‘zbekistonda ishlab chiqarilayotgan mahsulotlarni Yevropa bozoriga olib chiqishda transport-logistika bilan bog‘liq muammolar aniqlanib, ularni hal etish choralari taklif etildi.
Konferensiya yakunida muhokama natijalari umumlashtirilib, Jan Mone nomidagi Yevropa tadqiqotlari bo’yicha ilg’or tajriba markazida olib borilayotgan iqtisodiy tadqiqotlar doirasida Yevropa institutlari va biznes hamjamiyati bilan hamkorlik qilishning istiqbolli yo‘nalishlari belgilab olindi.

13 декабря 2022 года в рамках деятельности Ташкентского центра передового опыта европейских исследований имени Жана Моне состоялась международная конференция на тему “Новая эра отношений Узбекистана и ЕС: экономическое, технологическое и экологическое сотрудничество для обеспечения устойчивого развития”. В работе конференции приняли участие Член Консультативного совета FERMED Study Пьер Боргольц, первый секретарь Министерства иностранных дел Республики Узбекистан Жасур Журабаев, начальник отдела образования ЮНИСЕФ в Узбекистане Альберто Бианколи, генеральный секретарь Европейско-Узбекской Ассоциации по экономическому сотрудничеству (EUROUZ) Ойбек Шайхов, и.о. директора Латвийского института международных отношений д-р Карлис Буковскис, руководитель Центра передового опыта Erasmus в области устойчивого бизнеса и финансов Людмила Мурадова, проректор по науке и инновациям УМЭД д.ю.н. Гулноза Исмаилова, а также профессорско-преподавательский состав факультета «Международная экономика и менеджмент», докторанты и студенты УМЭД.
На конференции были обсуждены вопросы развития торгово-экономического сотрудничества Узбекистана и ЕС; возможности расширения Трансевразийской магистральной железнодорожной транспортной сети; имплементации опыта европейских стран (Швеция, Германия) по привлечению прямых иностранных инвестиций в Узбекистане; подчеркнута важность инвестиций в инновации и технологии, ускорения цифровизации для повышения качества обучения в Узбекистане; построения зеленой экономики для смягчения последствий изменения климата в Узбекистане. Кроме того, были обозначены проблемы, связанные с транспортировкой товаров, произведенных в Узбекистане, на европейский рынок, и предложены меры по их решению.
В завершении конференции были подведены итоги дискуссии и обозначены перспективные направления сотрудничества Ташкентского центра передового опыта европейских исследований имени Жана Моне с европейскими институтами и бизнес-сообществом в рамках проводимых экономических исследований.