Yevropa Ittifoqining O‘zbekiston uchun 2021-2027 yillarga mo‘ljallangan Ko‘p yillik indikativ dasturi qabul qilindi va 2022 yil mart oyidan ishga tushirildi.
Yangi indikativ dasturning birinchi bosqichi (2021-2024 yillar) uchun 83 mln. yevro, shu jumladan texnik yordam va budjetni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha hamkorlikda ishlab chiqilgan loyiha va dasturlarga 76 mln. yevro, shuningdek fuqarolik jamiyati va inson huquqlarini rivojlantirish bo‘yicha faoliyatni qo‘llab-quvvatlash uchun 7 mln. yevro ajratadi.
Indikativ dastur Yevropa manfaatlari bilan uyg‘unlashgan islohotlar, shu jumladan GSP+ doirasidagi majburiyatlarni amalga oshirish va monitoring qilish uchun turtki beradigan uchta asosiy yo‘nalishga asosiy e’tiborni qaratadi:
• Demokratik boshqaruv, qonun ustuvorligi va davlat xizmatlari sifatini oshirish sohasidagi hukumat islohotlarini qo‘llab-quvvatlovchi samarali davlat boshqaruvi va raqamli transformatsiya (moliyalashning 17 foizi).
• Inklyuziv, raqamli va yashil o‘sish, bunda asosiy urg‘u raqamli “yashil” o‘tish, iqlim o‘zgarishi bilan bog‘liq masalalarni hal qilishni qo‘llab-quvvatlashga qaratiladi; tabiiy resurslarni (jumladan suv taqchilligida) barqaror boshqarish hamda raqamli savodxonlik, bozorga yo‘naltirilgan “yashil” o‘tish jarayonida ilm-fan va texnologiyalarni qo‘llashni kuchaytirish yo‘li bilan “yashil” ishchi o‘rinlarni tashkil etish mumkin bo‘lgan investitsiyalar va muhitning gender jihatlarni rag‘batlantirish (moliyalashtirishning 40 foizi).
• Qishloqlarning turmush sharoitini yaxshilash hamda milliy oziq-ovqat xavfsizligi va ovqatlanishni yaxshilash uchun aqlli, yashil va barqaror yondashuvlarni qo‘llash uchun agrooziq-ovqat sektorini modernizatsiya qilish (moliyalashning 36 foizi).
Гендер тенглиги, инсон ҳуқуқлари, рақамлаштириш, ёшлар ва фуқаролик жамияти билан ҳамкорлик соҳасидаги дастурлар (молиялашнинг 7 фоизи) алоҳида фаолият сифатида белгиланган.

In March 2022, the Delegation of the European Union to Uzbekistan launched a new Multi-Annual Indicative Programme (MIP) 2021-2027 for Uzbekistan. The new programme, devised by the European Commission, outlines the financial and technical activities that will underpin bilateral cooperation between Uzbekistan and the European Union through 2027.
The European Union has allocated €76 mln. for the first four years (2021-2024) of its 7 years Multi-Annual Indicative Programme 2021-2027 (MIP 2021-2027). Additional funds are earmarked for Human Rights support (tentative allocation is EUR 3.6 million for 2021-2024) and Civil Society Organisation (€3.4 mln. for 2021-2024).
The indicative program will focus on three priority areas where there is momentum for reform, alignment with European priorities, including monitoring and implementation of GSP+ commitments:
- Good governance and digital transformation supporting government reforms in the areas of democratic governance, the rule of law, and improving the quality of public services (17% of funding).
- Inclusive, digital and green growth, with the main focus on supporting the digital green transition, addressing climate change issues; sustainable management of natural resources (including when water is scarce), as well as the promotion of an investment-friendly and gender-sensitive environment that can create green jobs, including through strengthening digital literacy, applying science and technology in the process market-oriented “green” transition (40% of funding).
- Modernize the agri-food sector to adopt smart, green and sustainable approaches that improve rural livelihoods and improve national food security and nutrition (36% of funding).
Programs in the field of gender equality, human rights, digitalization, partnerships with youth and civil society (7% of funding) are developed as separate activities and are also of paramount importance within the entire indicative program.