2021 yil 10 noyabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti, Toshkent Jan Mone nomidagi Yevropa tadqiqotlari bo‘yicha ilg‘or xalqaro tajriba markazi va Sefacil fondi (Fransiya) birgalikda “Logistika va diplomatiya: Markaziy Osiyoda qiymat zanjirlarini boshqarish borasidagi aloqalarni rivojlantirish” mavzusida xalqaro davra suhbati tashkil etdi. Tabirda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti professor-o‘qituvchilari va Fransiyalik ko‘zga ko‘ringan olimlar hamda mutaxassislar: Per Shabal (Le Gavr universiteti va Science-Podagi Yevropa-Osiyo kampusi professori), Yann Aliks (Transport geografiyasi doktori, SEFACIL fondi bosh vakili), Loren Torrans (Axelcium – Bosh direktori), Entoni Pullen (CARGO STREAM bosh direktori) ishtirok etdilar.
Tadbirni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti prorektori, TashCoE rahbari Ismailova Gulnoza Saidganixodjayevna ochib berdilar. O‘z nutqida G.Ismailova ushbu davra suhbatidan asosiy ko‘zlangan maqsadlarni sanab o‘tdi:
• Markaziy Osiyo taraqqiyotining siyosiy, iqtisodiy va logistik jihatlari haqida fikr yuritish;
• Yevroosiyo savdo aloqalarida Markaziy Osiyo logistika va ta’minot zanjiri salohiyatini ochib berish;
• Markaziy Osiyoda yetkazib berish zanjirini yaratishga yordam beradigan nazariy va amaliy vositalar ustida ishlash;
• Logistika va iqtisodiy diplomatiya bilan bog‘liq umumiy va aniq masalalar bo‘yicha O‘zbekiston nomidan fikr va mulohazalar bildirish.
Ikki sho‘badan iborat bo‘lgan davra so‘hbatida logistika va iqtisodiy diplomatiya sohalari muhokama qilindi. Unda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti professor-o‘qituvchilari va xorijlik ekspertlar o‘z fikrlarini bildirdilar. Xususan, Axelcium Bosh direktori Loren Torrans Uzbekistonda davlat-xususiy sheriklik tizimi o‘zining boshlangich bosqichida bo‘lib, mamlakat oldida hali ko‘plab vazifalar turganligi, mazkur sohani rivojlantirishga Fransiya tomoni, xususan, Axelcium kompaniyasi ko‘mak berishga tayyor ekanligini bildirib o‘tdi.
Le Gavr universiteti va Science-Podagi Yevropa-Osiyo kampusi professori Per Shabal o‘z nutqida Markaziy Osiyo mamlakatlarida logistika va iqtisodiy diplomatiyani rivojlantirish muhimligini ta’kidladi. “Logistika notijorat tashkilot bo‘lib, iqtisodiy diplomatiyaga sarmoya kiritish va mamlakatlar o‘rtasidagi iqtisodiy aloqalarni va transport sohasini rivojlantirishning samarali vositasi ekanli”gini aytib o‘tdi.
Transport geografiyasi doktori, SEFACIL fondi bosh vakili Yann Aliks “Xitoyning “Bir makon, bir yo‘l” tashabbusi bugungi kunda butun dunyoda asosiy e’tibor karatilgan loyiha ekanligi”ni ta’kidladi. Ushbu fikrga javoban JIDU kafedra mudiri U.Xasanov quyidagi fikrlarni yetkazdi: “Xitoyning mazkur loyihasi aslida 90-yillarda Yevropaning TRACECA transport-logistika loyihasi bilan bir xil. Mazkur loyihaning Yevro tomonidan to‘xtalishi, Xitoy tomonidan BMBY g‘oyasini ilgari surish va transport tizimini rivojlantirish tashabbusini o‘z qo‘liga olishiga sabab bo‘ldi”.
Umuman olganda, xalqaro davra suhbati muhokama etilayotgan yo‘nalishlar bo‘yicha keyingi tadqiqotlarni rag‘batlantiradigan yana bir muhim ilmiy tadbirga aylandi. Tadbir yakunida tomonlar o‘zaro manfaatli hamkorlikni davom ettirish va yangi qo‘shma loyihalar ishlab chiqishga kelishib oldilar.

Был проведён международный круглый стол на тему: «Логистика и дипломатия: Развитие связности для управления цепочками добавленной стоимости в Центральной Азии» — Ташкентский центр передового опыта европейских исследований имени Жана Моне
10 ноября 2021 года Университет мировой экономики и дипломатии, Ташкентский центр передового международного опыта европейских исследований имени Жана Монне (“Tashkent Jean Monnet Center of Excellence for European studies”) и Фонд Sefacil (Франция) совместно организовали международный круглый стол на тему «Логистика и дипломатия: Развитие связности для управления цепочками добавленной стоимости в Центральной Азии».
В мероприятии приняли участия профессорско-преподавательский состав УМЭД и видные ученые и эксперты из Франции: Пьер Шабаль (Профессор Гаврского университета и кампуса Европе-Азия в Science-Po), Янн Аликс (доктор транспортной географии, генеральный представитель фонда SEFACIL), Лоран Торранс (генеральный директор Axelcium), Энтони Пуллен (генеральный директор CARGO STREAM).
Мероприятие было открыто проректором Университета мировой экономики и дипломатии, доктором юридических наук, главой TashCoE Исмаиловой Гулнозой Сайдиганиходжаевной. В своей речи Г.Исмаилова упомянула об основных целях и задачах круглого стола:
• Размышление политических, экономических и логистических аспектов развития Центральной Азии;
• Раскрытие потенциала логистики и цепочки поставок Центральной Азии в Евразийских торговых отношениях;
• Работа над теоретическими и практическими инструментами для облегчения создания цепочки поставок в Центральной Азии;
• Предоставление мнений и отзывов из Узбекистана по общим и разделяемым вопросам, связанным с логистикой и экономической дипломатией.
Международный круглый стол, прошедший в двух панелях, был посвящен логистике и экономической дипломатии. На мероприятии выступили профессора Университета мировой экономики и дипломатии и зарубежные эксперты. В частности, генеральный директор Axelcium Лоран Торранс сказал, что «система государственно-частного партнерства в Узбекистане находится в зачаточном состоянии, и страна все еще сталкивается с множеством проблем, и французская сторона, в частности Axelcium, готова оказать содействие в развитии этого сектора».
В своем выступлении профессор Гаврского университета и европейско-азиатского кампуса Science Poe Пьер Шабаль подчеркнул важность развития логистики и экономической дипломатии в странах Центральной Азии. Также он отметил, что «логистика – это необходимость, которая является эффективным инструментом для инвестирования в экономическую дипломатию и развитие экономических связей и перевозок между странами».
Доктор транспортной географии, генеральный представитель фонда SEFACIL Янн Аликс отметил, что «Инициатива Китая «Один пояс, один путь» является крупным проектом, которая сегодня находится во внимании всего мира». В ответ на это мнение заведующий кафедрой УМЭД У.Хасанов сказал: «Китайский проект по сути совпадает с европейским транспортно-логистическим проектом TRACECA, который был актуален в 90-е годы. Приостановление данного проекта побудило Китай выступить с инициативой по продвижению идеи ОПОП и развитию транспортной системы.
В целом, международный круглый стол стал еще одним важным научным событием, которое стимулирует дальнейшее исследования обсуждаемых областей. По итогам мероприятия стороны договорились о продолжении взаимовыгодного сотрудничества и разработке новых совместных проектов.