Yevropa Ittifoqining “Jan Monne” loyihasi turli sohalarda tadqiqot olib boruvchi yetakchi olimlarni ragʼbatlantirish, ularning faoliyatini qoʼllab-quvvatlashga yoʼnaltirilgan. Dasturning maqsadi – YI va undan tashqarida ham Yevropa integratsiyasi masalalarida muloqot, tadqiqotlar va oʼqitishning yuqori sifatini taʼminlashdan iborat.
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʼyicha prorektori, Toshkentdagi Jan Monne Yevropa tadqiqotlari boʼyicha ilgʼor xalqaro tajriba Markazining loyiha rahbari, Markaziy saylov komissiyasi aʼzosi Gulnoza Ismailova Oʼzbekistonning Belgiyadagi elchixonasi tomonidan tashkil etilgan brifingda qatnashdi. Xorijdagi Oʼzbekiston fuqarolari va OАV uchun tashkil etilgan mazkur uchrashuvda saylov qonunchiligidagi oʼzgarishlar, sohadagi 30 yillik islohotlar, oktabr oyida oʼtkaziladigan Prezidentlik saylovi jarayonlari boʼyicha maʼlumot va tushuntirishlar berildi.
Shuningdek, Osiyo tadqiqotlari Yevropa instituti bilan Oʼzbekistonning Bryusseldagi elchixonasi hamkorligida mamlakatimizda boʼlib oʼtadigan prezident saylovlariga bagʼishlangan seminar davomida ham Markaziy saylov komissiyasi aʼzosi G.Ismailova xorijlik vatandoshlarimiz uchun maʼruza oʼqidi.
Ushbu xorijiy safar kun tartibidan chet el ommaviy axborot vositalarida intervyu va maqolalar chop etilishi ham oʼrin oldi. Jumladan, yoshlar va malakali mutaxassislarni birlashtiruvchi Frank Creations nodavlat tashkilotida boʼlib oʼtgan suhbat, “Diplomatic World” jurnaliga intervyu, “EU Reporter” nashridagi maqola kabilarni sanab oʼtish mumkin.
Belgiyaning “Lets Discover Travel Journalists” va Britaniyaning “Maximum Exposure” kompaniyalari bilan hamkorlikda tayyorlangan “Visit Uzbekistan” jurnalining Oʼzbekiston Mustaqilligi 30 yilligi munosabati bilan chop etilgan maxsus sonida ham JIDU prorektorining maqolasi eʼlon qilindi.
Oʼzbekistonning Yevropa Ittifoqi bilan munosabatlari uzoq yillik hamkorlik hamda ikki tomon uchun ham manfaatli aloqalar oʼrnatishga yoʼnalgan. Yuqoridagi suhbatlar va intervyular davomida ham YI tomonidan Oʼzbekistondagi tadbirkorlik faoliyati uchun ochiladigan imkoniyatlar, sud islohotlari, mehnat qonunchiligi va boshqaruv organlarining samarali ishlashi uchun olib borilayotgan ishlar ijobiy tahlil qilindi.

The Jean Monnet Actions aim at promoting excellence in teaching and research in the field of European Union studies worldwide. These Actions also aim at fostering the dialogue between the academic world and policy-makers, in particular with the aim of enhancing governance of EU policies.
Vice-Rector for Science and Innovation of the University of the World Economy and Diplomacy, Project Head of The Tashkent Jean Monnet Centre of Excellence for European Studies, member of the Central Election Commission Gulnoza Ismailova participated in the Briefing organized by the Embassy of Uzbekistan in Belgium. This meeting was organized for citizens of Uzbekistan abroad and mass media representatives for giving information and explanations on changes in the electoral legislation, 30-year reforms in the sphere, presidential elections in October.
In addition, during the seminar dedicated to the presidential elections in our country jointly with the European Institute for Asian Studies and the Embassy of Uzbekistan in Brussels, a member of the Central Election Commission G. Ismailova delivered a lecture for our fellow citizens abroad.
From the agenda of this trip, interviews and articles were published in foreign media. In particular, the conversation held at the “Frank Creations” non-governmental organization, which unites young people and qualified specialists, published an interview in the “Diplomatic World” magazine, also the article in website “EU Reporter” can be listed.
A special issue of the magazine “Visit Uzbekistan”, prepared in cooperation with “Let’s Discover Travel Journalists” of Belgium and “Maximum Exposure” of Britain, was published on the occasion of the 30th anniversary of the independence of Uzbekistan, and in it, article by the vice-rector of UWED was also published.
Uzbekistan’s relations with the European Union aimed at establishing long-term cooperation and beneficial relations for both sides. During the above conversations and meetings, the EU representatives positively analyzed the opportunities for entrepreneurial activity in Uzbekistan, judicial reforms, the work carried out by the labour legislation and the effective functioning of the administration bodies.