Yosh tadqiqotchilarning ilmiy salohiyatini oshirish boʻyicha xalqaro konferensiya – Toshkent Jan Mone nomidagi Yevropa tadqiqotlari bo’yicha ilg’or tajriba markazi
Buyuk Britaniyaning Kembridj, Kent universitetlari va Ozarbayjon Respublikasining ADA universiteti, GCRF COMPASS loyihasi hamda Yevropa tadqiqotlari bo‘yicha ilg‘or tajriba markazi hamkorligida 2022 yilning 30 mart – 1 aprel kunlari Ozarbayjonning Baku shahrida yosh tadqiqotchilarning ilmiy salohiyatini oshirish boʻyicha xalqaro konferensiya tashkil etildi. Xalqaro konferensiyada Jahon iqtisodiyoti diplomatiya universiteti tarafidan Toshkent Jan Mone Yevropa tadqiqotlari bo‘yicha ilg‘or tajriba markazi rahbari Gulnoza Ismailova va markazning guruh rahbari Surayyo Usmanova ma’ruzalar bilan ishtirok etishdi. Unda iqtisodiy rivojlanish, boshqaruv, tadqiqot integratsiyasi, inson salohiyatini oshirish, taʼlim va fuqarolik jamiyati masalalari boʻyicha yirik tashabbuslar yoritildi.
Seminar konsepsiyasi asosida tegishli ilmiy va amaliy fanlar bo‘yicha yetakchi mutaxassislar ishtirok etishdi. Buyuk Britaniyaning Kent va Kembridj universitetlaridagi GCRF COMPASS loyihasi va Ozarbayjonning ADA universiteti ushbu konferensiyasini fanlararo tadqiqot salohiyatini oshirishda mintaqaviy markaz va mukammallik tarmog’ini yaratish maqsadida tashkil etdi. Unda Markaziy Osiyo mintaqasida amalga oshirilayotgan jadal islohotlar jarayonida akademik tadqiqotlar olib borish borasidagi tajribalar muhokama etildi. Shuningdek, ADA universiteti qoshidagi Yevropa tadqiqotlari bo‘yicha ilg‘or tajriba markazi hamda Toshkent Jan Mone Yevropa tadqiqotlari bo‘yicha ilg‘or tajriba markazi o’rtasidagi kelgusida hamkorlik olib borish istiqbollari belgilandi.

The international conference on research capacity building for young researchers has been organized from 30th March – to 1st April 2022 under the GCRF COMPASS project at the Universities of Kent and Cambridge in the UK, and ADA University in Azerbaijan with the cooperation of the Centre of Excellence for European Studies in Baku, Azerbaijan. Gulnoza Ismailova, Head of the Tashkent Jean Monnet Centre of Excellence for European Studies, and Surayyo Usmanova, Team Leader of the Centre, made presentations at the international conference on behalf of the University of World Economy and Diplomacy. The congerence covered major initiatives on Economic Development, Governance, Research Integration, Human Capacity Building, Education, and Civil Society Initiatives.
The workshop concept has attracted leading specialists in the relevant scientific and practical disciplines. GCRF COMPASS project at the Universities of Kent and Cambridge in the UK, and ADA University in Azerbaijan, have organised this meeting with the aim of creating a regional hub and network of excellence in interdisciplinary research capacity building. The full range of expertise, from academic research to in-service research capacity training, is of critical importance to a vibrant reform process underway in the Central Asia region. Prospects for further cooperation between the Centre of Excellence for European Studies at ADA University and the Tashkent Jean Monnet Centre of Excellence for European Studies were also identified.