Yosh tadqiqotchilarning ilmiy salohiyatini oshirish boʻyicha xalqaro konferensiya – Toshkent Jan Mone nomidagi Yevropa tadqiqotlari bo’yicha ilg’or tajriba markazi
Buyuk Britaniyaning Kembridj, Kent universitetlari va Ozarbayjon Respublikasining ADA universiteti, GCRF COMPASS loyihasi hamda Yevropa tadqiqotlari bo‘yicha ilg‘or tajriba markazi hamkorligida 2022 yilning 30 mart – 1 aprel kunlari Ozarbayjonning Baku shahrida yosh tadqiqotchilarning ilmiy salohiyatini oshirish boʻyicha xalqaro konferensiya tashkil etildi. Xalqaro konferensiyada Jahon iqtisodiyoti diplomatiya universiteti tarafidan Toshkent Jan Mone Yevropa tadqiqotlari bo‘yicha ilg‘or tajriba markazi rahbari Gulnoza Ismailova va markazning guruh rahbari Surayyo Usmanova ma’ruzalar bilan ishtirok etishdi. Unda iqtisodiy rivojlanish, boshqaruv, tadqiqot integratsiyasi, inson salohiyatini oshirish, taʼlim va fuqarolik jamiyati masalalari boʻyicha yirik tashabbuslar yoritildi.
Seminar konsepsiyasi asosida tegishli ilmiy va amaliy fanlar bo‘yicha yetakchi mutaxassislar ishtirok etishdi. Buyuk Britaniyaning Kent va Kembridj universitetlaridagi GCRF COMPASS loyihasi va Ozarbayjonning ADA universiteti ushbu konferensiyasini fanlararo tadqiqot salohiyatini oshirishda mintaqaviy markaz va mukammallik tarmog’ini yaratish maqsadida tashkil etdi. Unda Markaziy Osiyo mintaqasida amalga oshirilayotgan jadal islohotlar jarayonida akademik tadqiqotlar olib borish borasidagi tajribalar muhokama etildi. Shuningdek, ADA universiteti qoshidagi Yevropa tadqiqotlari bo‘yicha ilg‘or tajriba markazi hamda Toshkent Jan Mone Yevropa tadqiqotlari bo‘yicha ilg‘or tajriba markazi o’rtasidagi kelgusida hamkorlik olib borish istiqbollari belgilandi.

Международная конференция по наращиванию исследовательского потенциала молодых исследователей была организована с 30 марта по 1 апреля 2022 года в рамках проекта GCRF COMPASS университетами Кент и Кембридж в Великобритании и Университета ADA в Азербайджане при сотрудничестве Центра передового опыта европейских исследований в Баку, Азербайджан. Гульноза Исмаилова, руководитель Ташкентского центра передового опыта по европейским исследованиям имени Жана Моне, и Сурайё Усманова, руководитель группы центра, выступили с докладами на международной конференции от имени Университета мировой экономики и дипломатии. Конференция охватывала основные инициативы в области экономического развития, управления, интеграции исследований и наращивания человеческого потенциала, образования и инициатив гражданского общества.
Концепция семинара привлекла ведущих специалистов в соответствующих научных и практических дисциплинах. Проект GCRF COMPASS в Кентском и Кембриджском университетах в Великобритании и Университете ADA в Азербайджане организовали эту конференцию с целью создания регионального центра и сети передового опыта в наращивании междисциплинарного исследовательского потенциала. Полный спектр знаний, от академических исследований до обучения исследовательскому потенциалу без отрыва от работы, имеет решающее значение для динамичного процесса реформ, происходящего в регионе Центральной Азии. Также были обозначены перспективы дальнейшего сотрудничества между Центром передового опыта европейских исследований Университета АДА и Ташкентским центром передового опыта европейских исследований им. Жана Моне.