Toshkent davlat yuridik universiteti “Xalqaro huquq va inson huquqlari” kafedrasi tomonidan “Toshkent Jean Monnet nomidagi Yevropa tadqiqotlari ilg’or tajribasi markazi” (Tashkent Jean Monnet Centre of Excellence for European studies) loyihasi doirasida “Erkin va demokratik saylovlarning huquqiy asoslari: Yevropa va boshqa xorijiy mamlakatlarda xalqaro standartlardan foydalanishda ilg’or tajriba” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy davra suhbati o‘tkazildi.
Xalqaro anjumanda Adliya vazirligi, Sudyalar oliy kengashi, Ichki ishlar vazirligi Akademiyasi, Bosh prokuratura akademiyasi, Adliya vazirligi huzuridagi Huquqiy siyosat ilmiy-tadqiqot instituti, O’zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti, O’zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi qoshidagi Yuristlar malakasini oshirish markazi, Toshkent shahar yuridik texnikumi, Fuqarolik jamiyati instituti vakillari hamda xorijiy ekspertlar ishtirok etdi.
Ushbu tadbir doirasida O’zbekiston Respublikasi davlat siyosati, islohotlar, Prezident saylovlarida qonun ustuvorligini ta’minlashning ahamiyati, erkin va demokratik saylovlarning xalqaro standartlari, shuningdek Yevropa Ittifoqi, Janubiy Koreya, Osiyoda prezidentlik saylovlarining ilg’or tajribalari haqida so‘z yuritildi. Shuningdek, fuqarolik va siyosiy huquqlarni ta’minlashda O’zbekiston Respublikasi va Yevropa Ittifoqi o’rtasidagi hamkorlik va uning istiqbollari kabi bir qator dolzarb masalalar muhokama qilindi.
Davra suhbati yakunida ishtirokchilar demokratik huquqiy davlat va kuchli fuqarolik jamiyatini barpo etishga qaratilgan tizimli islohotlarni kuchaytirish bo’yicha ko’riladigan chora-tadbirlar bo’yicha o’z taklif va tavsiyalarini bildirdi.

On the initiative of the International Law and Human Rights Department of Tashkent State University of Law in the framework of the project “Tashkent Jean Monnet Centre of Excellence for European Studies” an international scientific-practical round table on “Legal foundations of free and democratic elections: best practices of international standards in Europe and other foreign countries” has been conducted.
The representatives of the Ministry of Justice, the Higher School of Judges under the Higher Judicial Council, the Academy of the Ministry of Internal Affairs, the Academy of the Procurator-General’s Office, the Legal Policy Research Institute under the Ministry of Justice, the Academy of State Administration under the President of Uzbekistan, the University of World Economics and Diplomacy, the Centre for the Further Training of Legal Specialists under the Ministry of Justice, Tashkent Law College, and foreign experts attended during the international event.
Within the framework of the round table, issues of state policy of the Republic of Uzbekistan, the importance of ensuring the rule of law in the electoral legislation of Uzbekistan, international standards for free and democratic elections, standards and best practices for presidential elections in the European Union, South Korea, Asia, as well as a number of topical issues were discussed, such as cooperation and prospects for collaboration between the Republic of Uzbekistan and the European Union in ensuring civil and political rights.
At the end of the event, the participants made proposals and recommendations on measures to be taken to strengthen systemic reforms aimed at building a democratic rule of law and a strong civil society.