Yevropa Ittifoqi delegatsiyasi o‘zbek tili bayramiga original tabrik tayyorladi – Toshkent Jan Mone nomidagi Yevropa tadqiqotlari bo’yicha ilg’or tajriba markazi
21 oktyabr – O‘zbek tili bayrami kuni munosabati bilan Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi delegatsiyasi original videotabrik hozirladi.
YeIning O‘zbekistondagi delegatsiyasi rahbari, elchi Sharlott Adrian boshchiligidagi diplomatlar hamda xodimlar shoir Sa’dulla Hakimning «Ona tilim» she’rini o‘zbek tilida o‘qidi. Ushbu she’rda  «Ulus tilim, elat, xalq tilim, / Ulug‘ tilim, abad haq tilim, / Navoiyga zor, ilhaq tilim, / Ona tilim» kabi ta’sirchan misralar mavjud.
Eslatib o‘tamiz, Sharlott Adrian xonim Yevropa Ittifoqi delegatsiyasi rahbari sifatida joriy yil 23 aprel kuni O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga ishonch yorlig‘ini topshirgan. Ushbu uchrashuvda YeI an’anaviy ravishda mamlakatimizning muhim strategik sherigi bo‘lib kelayotgani, yevropalik hamkorlar yurtimizda amalga oshirilayotgan demokratik yangilanishlar, iqtisodiy islohotlar va transformatsiya jarayonlariga har tomonlama ko‘mak ko‘rsatayotgani qayd etilgan.

Представительство ЕС в Узбекистане подготовило оригинальное видеопоздравление по случаю 21 октября — Дня узбекского языка.
Дипломаты и сотрудники во главе с послом Шарлоттой Адриан, главой Представительства ЕС в Узбекистане, прочитали стихотворение «Родной язык» поэта Садуллы Хаким на узбекском языке. В этом стихотворении есть такие трогательные стихи, как «Улус тилим, элат, халк тилим, / Улуг’ тилим, абад хак тилим, / Навоига зор, илхак тилим, / Она тилим».
Напомним, что Шарлотта Адриан как глава делегации ЕС вручила верительные грамоты Президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву 23 апреля этого года. На встрече было отмечено, что ЕС традиционно является важным стратегическим партнером нашей страны, а европейские партнеры оказывают всестороннюю поддержку продолжающемуся демократическому обновлению, экономическим реформам и процессам трансформации в нашей стране.