2021 yil 13 sentabr kuni Toshkent Jan Monne Yevropa tadqiqotlari bo‘yicha ilg‘or xalqaro tajriba Markazi hamda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti birgalikda Yevropa Ittifoqi vakillari bilan uchrashuv tashkil etdi. Universitetga Yevropa Parlamentidagi “Yevropa Ittifoqi-O’zbekiston” do’stlik guruhi bosh kotibi I.Tekdemir hamda Qo’shnichilik va Yevropa komissiyasining kengayishi bo’yicha Bosh direktsiya sektori rahbari M.Rupp tashrif buyurdilar.
Uchrashuvning birinchi yarmi mehmonlar va Universitet rahbariyati (rektor S.Safoyev va TashCoE rahbari, prorektor G.Ismoilova) o’rtasidagi suhbat tarzida o’tdi. Unda Yevropa Parlamenti bilan hamkorlikni takomillashtirish, yaqinlashib kelayotgan O’zbekiston Respublikasida Prezidenti saylovlariga tayyorgarlik ko’rish, shuningdek, fan va ta’lim sohasidagi hamkorlikni kengaytirish kabi masalalar muhokama qilindi.
JIDU doktorantlari ishtirok etgan uchrashuvning ikkinchi qismi «savol-javob» formatida o’tkazildi. Tomonlar muhokama chog’ida Markaziy Osiyodagi xavfsizlik, Yevropa Ittifoqi-O’zbekiston hamkorligi, Yevropa Ittifoqi va AQSh o’rtasidagi muloqot, shuningdek, Yevropa Ittifoqi-Xitoy munosabatlariga oid masalalarni ko’tarishdi. Yevropadan kelgan mutaxassislar har bir savolga batafsil to’xtalib, kerakli javoblarni berishdi.

13 сентября 2021 года Ташкентский центр международного передового опыта европейских исследований имени Жана Монне и Университет мировой экономики и дипломатии провели совместную встречу с представителями Европейского Союза. Университет посетили Генеральный секретарь Группы дружбы «ЕС-Узбекистан» в Европарламенте И.Текдемир и руководитель сектора Генерального директората по добрососедству и расширению Еврокомиссии М.Рупп.
Первая половина встречи прошла в виде беседы между гостями и руководством Университета (ректор С.Сафоев и глава TashCoE, проректор Г.Исмаилова). В ней были обсуждены такие вопросы, как улучшение сотрудничество с Европарламентом, подготовка к предстоящим выборам Президента Республики Узбекистан, а также расширение партнерства в области науки и образования.
Вторая часть встречи, в которую были вовлечены докторанты и соискатели УМЭД, прошла в формате «вопрос-ответ». Сторонами были подняты в дискуссию вопросы, касающиеся безопасности в Центральной Азии, сотрудничества ЕС-Узбекистан, диалога Европейского союза и США, а также отношений ЕС с КНР. Эксперты из Европы детально остановились на каждом вопросе и дали нужные ответы.
В целом, встреча прошла в теплой атмосфере, которая завершилась согласованием планов дальнейшего сотрудничества.