«Yevropa ittifoqi doirasida migratsiya sohasini tartibga solishning xalqaro huquqiy asoslari» – Toshkent Jan Mone nomidagi Yevropa tadqiqotlari bo’yicha ilg’or tajriba markazi
2023-yil 27-fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida «Jan Mone nomidagi Yevropa tadqiqotlari boʼyicha ilgʼor tajriba markazi (Tashkent Jean Monnet Centre of Excellence for European studies)” loyihasi doirasida «Evropa ittifoqi doirasida migratsiya sohasini tartibga solishning xalqaro huquqiy asoslari» mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy davra suhbati boʼlib oʼtdi. Mazkur tadbirda Xalqaro Migratsiya Tashkiloti vakili, Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasi, Toshkent davlat yuridik universitetidan vakillar hamda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining professor oʼqituvchilari va talabalari ishtirok etishdi. Davra suhbati davomida Yevropa ittifoqi doirasida migratsiyani tartibga solishning huquqiy asoslari, Xalqaro migratsiya huquqi shakllanishining nazariy-kontseptual jihatlari, migratsiyani va sogʼliqni saqlash masalalari va mavzuga doir boshqa masalalar muhokama qilindi.

27 февраля 2023 года в Университете мировой экономики и дипломатии в рамках проекта Ташкентского Центра передового опыта Европейских исследований имени Жана Моне была организована международный круглый стол на тему «Международно-правовое регулирование миграции в рамках Евросоюза».
В мероприятии приняли участие представители Международной организации по миграции, Академии наук Республики Узбекистан, Ташкентского государственного юридического университета, профессора и студенты Университета мировой экономики и дипломатии. В ходе круглого стола обсуждались правовые основы регулирования миграции в рамках Европейского Союза, теоретические и концептуальные аспекты формирования международного миграционного права, аспекты, связанные с миграцией и здоровьем, а также другие вопросы.