23-oktyabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Toshkent Jan Mone nomidagi Yevropa tadqiqotlari bo‘yicha ilg‘or tajriba markazi (Tashkent Jean Monnet Centre of Excellence for European studies) tomonidan “Parliamentary dimension of European integration: the case for Central Asia” mavzusida davra suhbati tashkil etildi. Qizg‘in bahsu munozaralar asosida kechgan mazkur davra suhbatida Yevropa istiqboli va xavfsizligi tadqiqot instituti prezidenti Emmanuel Dupuy, Partners&Asia tadqiqot markazi asoschisi va eksperti Guy Olivier Faure,  Fransiyalik ekspert Pierre Chabal, Xalqaro energiya xartiyasi tashkiloti Bosh kotibi Urban RusnakMaximilian Krah, Yevropa parlamenti aʼzosi, shuningdek, Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati Qodir Jo‘rayev hamda universitetning professor o‘qituvchilari va magistr talabalari ishtirok etishdi.
Davra suhbatini TashCoE rahbari, universitetning Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori, yuridik fanlar doktori, dotsent Gulnoza Ismailova ochib berdi. Shundan so‘ng, mazkur tadbirda moderator vazifasini bajargan, siyosiy fanlar bo‘yicha PhD, Magistratura bo‘limi dekani Otabek Nayimov “Yevropada integratsion jarayonlarning avj olishida parlament diplomatiyasining taʼsiri va ahamiyati” mavzusidagi maʼruzasi bilan chiqish qildi. U o‘z nutqida Yevropa mamlakatlarida integratsion orzu-intilishlarning kuchayishi, II-jahon urushidan keyingi davrda Yevropada ijtimoiy fikrning yuksalishi kontekstida parlament harakatining sub-regional hamda mintaqaviy darajalarda institutsionallashuv tendensiyalarining jadallashuvi hamda ushbu o‘zgarishlarga turtki bergan tarixiy shart-sharoitlar xususida atroflicha to‘xtalib o‘tdi. Xususan, Shimoliy Kengash (Nordic Council), Benilyuks Parlamentlararo maslahatlashuv Kengashi hamda Boltiq bo‘yi davlatlari Parlament assambleyasi kabi parlamentlararo tuzilmalarning savdo-iqtisodiy, qonun ijodkorligi, gumanitar va madaniy sohalardagi milliy siyosatni o‘zaro muvofiqlashtirish va yaqinlashtirish, tashqi siyosat, xavfsizlik va xalqaro masalalarda umummintaqaviy tashabbuslarni ilgari surish orqali mintaqaviy bog‘liqlik va yaxlitlik ruhini qaror toptirishdagi o‘rni va roli alohida eʼtirof etildi. Parlamentlararo tuzilmalar bilan bir qatorda milliy parlamentlarning ham ikki tomonlama hamkorligi o‘zaro aloqalarni yaxshilashda amaliy ahamiyatga ega bo‘ldi. Jumladan, Fransiya va Germaniya parlamentlararo do‘stlik guruhining saʼy-harakatlari tarixiy raqiblar bo‘lgan ushbu ikki davlatning urushdan keyingi yillarda o‘zaro yarashuvida sezilarli taʼsir ko‘rsatganligi qayd etildi.
Partners&Asia tadqiqot markazi eksperti Guy Olivier Faure parlament diplomatiyasining Yevropa xalqlari o‘rtasidagi o‘zaro ishonch muhitini mustahkamlash, siyosiy yarashuv, oddiy insoniy va chegaralararo aloqalarni chuqurlashtirish hamda savdo-iqtisodiy aloqalaridagi mavjud to‘siq va cheklovlarni olib tashlashdagi tarixiy ahamiyati aniq misollar yordamida tushuntirib berdi. Shuningdek u Yevropaning ilg‘or tajribasidan Markaziy Osiyo mintaqasida ham foydalanish mumkinligini, mazkur ikki mintaqaning  bir qator farqli jihatlari bilan birga, talaygina o‘xshash tomonlari ham mavjudligini ko‘rsatib o‘tdi. Uning fikriga ko‘ra, Markaziy Osiyo xalqlari o‘rtasidagi o‘zaro aloqalarni mustahkamlashda Yevropa Ittifoqida joriy etilgan Erasmus Mundus dasturiga o‘xshash taʼlim dasturlarini ishlab chiqish muhim hisoblanadi. Har qanday mintaqaviy bog‘liqlik va hamkorlik loyihalarini chuqur o‘ylab, bosqichma-bosqich hayotga tadbiq etish joiz.
Pierre Chabal mazkur ikki mintaqa xalqlarining o‘zaro o‘xshash jihatlariga asosiy eʼtiborni qaratdi. Bular taraqqiyotga bo‘lgan umumiy intilish, tarix, madaniyat, til, urf-odat va anʼanalardagi umumiy jihatlar Markaziy Osiyo xalqlarining istiqbolda yana-da izchil va o‘zaro manfaatli hamkorlik tizimini yaratishda qo‘l kelishini taʼkidladi.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati, siyosiy fanlar doktori  Qodir Jo‘rayev o‘z fikr-mulohazalarida ushbu ikki mintaqa o‘rtasidagi ayrim farqli jihatlarga to‘xtalib o‘tdi. Xususan, ular o‘rtasidagi tarixiy shart-sharoitlarning turfa xilligi, ularning bir-biridan farq qiladigan sivilizatsiyalarga mansubligi, Markaziy Osiyo mamlakatlari uzoq yillar mustamlakachilik davrini boshidan kechirganligini kabi tafovutlarni sanab o‘tdi.
Ekspertlar va magistr talabalarning qizg‘in munozaralari, ilmiy mulohazalari va savol-javoblari davra suhbatining g‘oyatda jonli tarzda o‘tishiga sabab bo‘ldi.

On October 23, Tashkent Jean Monnet Center of Excellence for European Studies organized a roundtable discussion on “Parliamentary dimension of European integration: the case for Central Asia”. Participants of this roundtable were several expert well-known experts, such as Emmanuel Dupuy, President Institute for European Perspective & Security, Guy Olivier Faure, Founder and Expert of the Partners & Asia Research Center, Pierre Chabal, French Expert, Urban Rusnak, Secretary General of the International Energy Charter, Maximilian Krah, Member of the European Parliament; Deputy of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis Qodir Juraev as well s professors and master’s students of the university.
The round table was opened by the Head of TashCoE, Vice-Rector for Research and Innovation, Doctor of Law, Associate Professor Gulnoza Ismailova. Afterwards, Otabek Nayimov, PhD in Political Science and Dean of the Master’s Faculty, moderated the event and delivered a speech on “The role of parliamentary diplomacy in the deepening of integration processes in Europe.”  His speech was about the growing aspirations for integration in European countries, the acceleration of institutionalization of the parliamentary movement at the sub-regional and regional levels in the context of rising public opinion in Europe in the post-World War II period and the historical conditions that led to these changes. In particular, inter-parliamentary structures such as the Nordic Council, the Benelux Interparliamentary Consultative Council and the Baltic Parliamentary Assembly have promoted regional initiatives on trade, economic, law-making, humanitarian and cultural policy, foreign policy, security and international affairs by pushing the place and role of the spirit of regional coherence and integrity in decision-making was particularly recognized. Along with inter-parliamentary structures, bilateral cooperation between national parliaments has played a practical role in improving relations. In particular, it was noted that the efforts of the French and German interparliamentary friendship group had a significant impact on the reconciliation of the two countries, which then were historical rivals.
Guy Olivier Faure, an expert at the Partners & Asia Research Center, explained the historical significance of parliamentary diplomacy in strengthening the climate of mutual trust between the peoples of Europe, political reconciliation, deepening human to human contacts and cross-border ties and removing existing barriers to trade and economic ties. He also noted that the best practices of Europe can be used in the Central Asian region. In his opinion, the development of educational programs similar to the Erasmus Mundus program introduced in the European Union is important in strengthening the ties between the peoples of Central Asia. Any regional connection and cooperation projects should be carefully thought out and gradually implemented.
Pierre Chabal focused on the similarities between the peoples of the two regions. They include but are not limited to the common aspiration for development, commonalities in history, culture, language, customs and traditions that will help the peoples of Central Asia to create a more consistent and mutually beneficial system of cooperation in the future.
Deputy of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, Doctor of Political Sciences Qodir Juraev in his comments highlighted some of the differences between the two regions. In particular, he enumerated the differences between the historical conditions between them, their belonging to different civilizations, and the fact that the Central Asian countries had experienced a long period of colonial rule.
The following exchange of views, thought-provoking questions of experts as well as students made the roundtable discussions very interesting.