“Yevropa Ittifoqi va O‘zbekiston o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirishning hozirgi tendensiyalari va istiqbollari” mavzusida xalqaro davra suhbati bo‘lib o‘tdi – Toshkent Jan Mone nomidagi Yevropa tadqiqotlari bo’yicha ilg’or tajriba markazi
2021-yil 15-dekabr kuni Toshkent Jan Mone nomidagi Yevropa tadqiqotlari bo’yicha ilg’or tajriba markazi faoliyati doirasida “Yevropa Ittifoqi va O‘zbekiston o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirishning hozirgi tendensiyalari va istiqbollari” mavzusida xalqaro davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Yevropa Ittifoqining O‘zbekiston Respublikasidagi delegatsiyasining siyosiy va axborot xizmati rahbari Mindaugas Kacherauskis, Erasmus+ milliy vakolatxonasining O‘zbekistondagi koordinatori Aziza Abdurahmonova, Yevropa-O‘zbekiston iqtisodiy hamkorlik assotsiatsiyasi (EUROUZ) Bosh kotibi Oybek Shayxov, Bryussel boshqaruv maktabi professori Munira Aminova, Bryusseldagi Zamonaviy ta’lim va tadqiqot instituti direktori Yekaterina Tsaranok, JIDU Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori, yuridik fanlar doktori Gulnoza Ismailova, shuningdek, Xalqaro iqtisodiyot va menejment fakulteti professor-o‘qituvchilari, JIDU doktorantlari va talabalari davra suhbatda ishtirok etishdi.
Davra suhbat davomida Yevropa Ittifoqiga aʼzo davlatlar bilan Oʻzbekiston oʻrtasida GSP+ doirasida oʻzaro savdoni rivojlantirish, Oʻzbekiston iqtisodiyotining turli tarmoqlariga Yevropa davlatlaridan investitsiyalar va ilgʻor texnologiyalarni jalb etish, Oʻzbekistonda Yevropa Ittifoqi iqtisodiyotini raqamlashtirish tajribasidan foydalanish, shuningdek, barqaror rivojlanishni taʼminlashga qaratilgan investitsiya siyosatini olib borish, Yevropa Ittifoqi va Oʻzbekiston oʻrtasidagi taʼlim, fan va innovatsiyalar sohasidagi hamkorlikning yoʻnalishlari va vositalari atroflicha muhokama qilindi. Shuningdek, O‘zbekistonda ishlab chiqarilayotgan tovarlarni Yevropa bozoriga olib chiqish, mahalliy mahsulotlarning yuqori Yevropa sifat va xavfsizlik standartlariga muvofiqligini ta’minlash bilan bog‘liq muammolar aniqlanib, ularni hal etish choralari taklif etildi.
Davra suhbati yakunida muhokama natijalari umumlashtirilib, Jan Mone nomidagi Yevropa tadqiqotlari bo’yicha ilg’or tajriba markazida olib borilayotgan iqtisodiy tadqiqotlar doirasida Yevropa institutlari va biznes hamjamiyati bilan hamkorlik qilishning istiqbolli yo‘nalishlari belgilab olindi.

An international round table “Modern trends and perspectives of the EU-Uzbekistan economic cooperation” was held – Tashkent Jean Monnet Centre of Excellence for European studies
On December 15, 2021, within the framework of the activities of the Tashkent Jean Monnet Center of Excellence for European studies, an international round table “Modern trends and perspectives of the EU-Uzbekistan economic cooperation” was held at UWED.
The Head of political, press and information section of the Delegation of the European Union to the Republic of Uzbekistan Mindaugas Kačerauskis, Coordinator of the National Erasmus+ Office in Uzbekistan Aziza Abdurakhmanova, Secretary General of the Europe-Uzbekistan Association for Economic Cooperation (EUROUZ) Oybek Shaykhov, Professor in Business and Economics at the Brussels School of Governance Munira Aminova, Director of the Modern Education & Research Institute in Brussels Ekaterina Tsaranok, Vice-Rector for Science and Innovation of UWED, Head of TashCoE Gulnoza Ismailova, as well as the faculty of the International Economics and Management department and doctoral students of UWED took part in the round table discussion.
Important issues of the development of mutual trade between the EU member states and Uzbekistan within the framework of GSP +, attracting investment and advanced technologies from European countries to various sectors of the economy of Uzbekistan, the possibilities of implementation the experience of digitalization of the EU economy in Uzbekistan, as well as investment policy aimed at ensuring sustainable development, directions and instruments of cooperation between the EU and Uzbekistan in the field of education, science and innovation were discussed during the round table. In addition, participants identified the problems associated with the transportation of goods produced in Uzbekistan to the EU market and ensuring the compliance of domestic products with high European quality and safety standards and proposed appropriate solutions.
At the end of the round table, the results of the discussion were summed up and promising areas of economic research cooperation of the Tashkent Jean Monnet Center of Excellence for European studies with European institutions and the business community were outlined.