O’zbekiston va Yevropa Ittifoqi o’rtasida pandemiya davrida turizm sohasidagi hamkorlik masalalari muhokama qilindi – Toshkent Jan Mone nomidagi Yevropa tadqiqotlari bo’yicha ilg’or tajriba markazi
3-avgust kuni Jan Monne nomidagi Toshkent Yevropa tadqiqotlari markazi hamda Jahon Iqtisodiyoti va Diplomatiya Universiteti tomonidan “Yevropa Ittifoqi va O’zbekiston Respublikasi o‘rtasida turizm sohasidagi xalqaro-huquqiy hamkorlikning istiqbollari” mavzusida davra suhbati bo’lib o’tdi. Tadbirda O’zbekiston Respublikasi Turizm va Sport Vazirligi qoshidagi UNWTOning Ipak Yo’li ofisi maslahatchisi Shuhrat Norqulov hamda O’zbekiston Respublikasi Oliy Majlis huzuridagi qonunchilik muammolari va parlament tadqiqotlari instituti ilmiy xodim va mutaxassislari, Samarqandning “Ipak yo‘li” Xalqaro turizm universiteti, Toshkent Davlat Yuridik Universiteti, Jahon Iqtisodiyoti va Diplomatiya Universitetining professor – o’qituvchilari davra suhbati mavzusi doirasida fikr almashishdi.
Hozirgi vaqtda O’zbekistonda sayyohlik maqsadida tashrif buyurish bo’yicha hech qanday cheklovlar mavjud emas, sanitariya-epidemiologiya talablariga rioya qilgan holda, pandemiya davrida turizm xavfsizligini ta’minlash maqsadida mamlakatda xavfsiz sayohat kafolatlangan tizimi joriy etilgan. Yevropa hamjamiyati mamlakatlaridan kelgan sayyohlar O’zbekistonda sayyohlarni qabul qilinishida ustuvor davlatlar hisoblanadi, shu maqsadda sayohat qilish uchun barcha sharoitlar yaratilgan, shu jumladan, mamlakatga sayyohlik maqsadlarida tashrif buyurish uchun vizasiz rejim o’rnatilgan. Davra suhbati ishtirokchilari Covid-19 muammosi bilan bog’liq turizm sohasidagi inqirozdan tezroq chiqish uchun Yevropa Ittifoqi mamlakatlari va O’zbekiston o’rtasida muvofiqlashtirilgan harakatlar zarurligini ta’kidladilar.

Обсуждены вопросы сотрудничества между Узбекистаном и Европейским Союзом в сфере туризма в период пандемии — Ташкентский центр передового опыта европейских исследований имени Жана Моне
3 августа Ташкентский центр передового опыта Европейских исследований имени Жана Монне и Университет Мировой Экономики и Дипломатии провели круглый стол на тему «Перспективы международно-правового сотрудничества между Европейским Союзом и Республикой Узбекистан в сфере туризма». В мероприятии приняли участие Шухрат Норкулов, советник Офиса ЮНВТО по Шелковому пути при Министерстве туризма и спорта Республики Узбекистан, а также исследователи и специалисты Института законодательных проблем и парламентских исследований при Олий Мажилисе Республики Узбекистан, Профессора Самаркандского Международного Университета Туризма “Шёлковый Путь”, Государственного юридического университета, Университета мировой экономики и дипломатии обменялись мнениями по теме круглого стола. В настоящее время в Узбекистане отсутствуют ограничения на посещение Узбекистана с целью туризма, в стране внедрена система Safe Travel Guaranteed по обеспечению безопасности туризма в период пандемии, с соблюдением санитарно-эпидемиологических требований. Туристы из стран Европейского Сообщества являются приоритетным странами по приему туристов в Узбекистане, для этого созданы все условия для путешествий, включая безвизовый режим посещения страны в целью туризма. Участники круглого стола отметили необходимость скоординированных действий между странами ЕС и Узбекистаном для скорейшего выхода из кризиса в сфере туризма связанной с проблематикой Covid -19.