TashCoE rahbari Gulnoza Ismailova xalqaro Tartu konferensiyasida qatnashdi – Toshkent Jan Mone nomidagi Yevropa tadqiqotlari bo’yicha ilg’or tajriba markazi
Toshkent Jan Mone nomidagi Yevropa tadqiqotlari bo’yicha ilg’or tajriba markazi rahbari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Ilmiy ishlar boʻyicha prorektori Gulnoza Ismailova “Fifth annual Tartu conference on Russian and east European studies: Post-socialist (dis)orders” (Tartu, Estoniya) nomli konferensiyada “The current challenges in building resilient local government institutions: the case study of Uzbekistan” mavzusidagi nutqi bilan qatnashdi.
Tartu konferensiyasi Rossiya va Sharqiy Yevropada xalqlari hayotining barcha jabhalariga taʼsir qiluvchi asosiy madaniy, ijtimoiy, iqtisodiy va siyosiy tendensiyalarni ilmiy muhokama qilish platformasidir. 2016-yilning iyun oyida Horizon 2020 UPTAKE konsorsiumining flagmani hodisasi sifatida tashkil etilgan ushbu forum Yevropa va mintaqadan tashqarida turli soha olimlarni birlashtiradi. Joriy yilda  konferensiya Tartu universitetining Yevroosiyo va Rossiya tadqiqotlari markazi (CEURUS) tomonidan PONARS Eurasia tadqiqot tarmogʻi hamkorligida oʻtkazildi.
Toshkent Jan Mone nomidagi Yevropa tadqiqotlari bo’yicha ilg’or tajriba markazi rahbari oʻz maʼruzasida tarixiy tahlil, mahalliy davlat hokimiyati organlarining hozirgi holatini, ularning rivojlanishida milliy tajribaning ijobiy va salbiy tomonlarini, qonunchilikdagi mavjud kamchiliklarni, mahalliy tizimning postsovet rivojlanishining kuchli va zaif tomonlarini ochib berdi.
Mamlakatimizda mahalliy kengashlar nazoratini mustahkamlash yoʻlidagi islohotlar hududlarning kelgusi taraqqiyotida muhim oʻrin tutadi. Nomarkazlashish  islohotlarining muvaffaqiyati uchun asosiy omillar – bu oʻzgarishlarning davlat boshqaruv tizimini yaxlit modernizatsiya qilish, zarur normativ-huquqiy bazani yaratish, mahalliy hokimiyat organlarining salohiyatini yetarli darajada rivojlantirish va qaror qabul qilish va byudjetni ajratishda ularning haqiqiy ishtirokini sezilarli darajada oshirishdan iborat.

Head of TashCoE Gulnoza Ismailova spoke at the international conference of Tartu – Tashkent Jean Monnet Centre of Excellence for European studies
Gulnoza Ismailova, Head of Tashkent Jean Monnet Centre of Excellence for European Studies, Vice-Rector for Science and Innovation at the University of World Economy and Diplomacy, took part in the conference “Fifth annual Tartu conference on Russian and east European studies: Post-socialist (dis)orders” (Tartu, Estonia), where she made a report “The current challenges in building resilient local government institutions: the case study of Uzbekistan”.
The Tartu Conference is a venue for academic discussion of the fundamental cultural, social, economic and political trends affecting all aspects of people’s life in Russia and Eastern Europe. Inaugurated in June 2016 as the flagship event of the Horizon 2020 UPTAKE consortium, this forum brings together scholars from across multiple disciplines, from the region and beyond. The 2021 Tartu Conference is organized by the UT’s Centre for Eurasian and Russian Studies (CEURUS) in cooperation with the PONARS Eurasia research network.
Head of TashCoE in her report analyzed historical legacies, analyzed the current situation of local government institutions, the positive and negative aspects of the national experience in their development, existing gaps in the legislation, the strengths and weaknesses of the post-Soviet development of the local system.
Reforms in our country to strengthen the oversight of local councils will play an important role in the future development of the regions. The key factors for the success of decentralization reforms are the combination of these transformations with a holistic modernization of the state governance system, the creation of the necessary regulatory and legal framework, the development of an adequate capacity of local authorities, and a tangible increase in their real accountability in decision-making and budget allocation.